Ocak ayında Emekliye 3’lü zam formülü

Ekonomi 23 Kasım 2017 05:46
Videoyu Aç Ocak ayında Emekliye 3’lü zam formülü
A
a

SSK ve Bağ-Kur emeklisinin Ocak zammı Merkez Bankası’na göre yüzde 3.69, beklenti anketine göre yüzde 4.52, enflasyona göre ise yüzde 3.43....

 

Emekliye 3’lü zam formülü
ZAMLARI enflasyona endeksli olan SSK ve Bağ-Kur emeklileri maaşlarının artacağı Ocak ayını merakla bekliyor. 2017'nin ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşecek enflasyon oranı, Ocak'taki zam oranını gösterecek. Bu da 3 Ocak'ta belli olacak. Emekliler şimdiden artışa kilitlenirken, zam oranı konusunda hem şu ana kadar gerçekleşen enflasyon hem Merkez Bankası'nın tahmini hem de beklenti anketleri ipuçları veriyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; Temmuz-Ekim enflasyonu, yüzde 3.43 olarak gerçekleşti. Yani 4 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur'lulara yüzde 3.43 zam görünüyor. Buna 2 aylık veri eklenecek. Kasım ve Aralık ayı enflasyonuna göre zam oranı artabilecek. Merkez Bankası'nın 2017 yılı enflasyon tahmini ise yüzde 9.8. Bu tahmine göre, 2017'nin ikinci yarısındaki enflasyon yüzde 3.69 olacak. Bu tahmin gerçekleşirse, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Ocak'ta yüzde 3.69 zam yapılacak. Merkez Bankası'nın ekonomistlerle gerçekleştirdiği Kasım ayı beklenti anketinde ise cari yıl sonu Tüketici Fiyat Endeksi beklentisi yüzde 10.68 çıktı. Bu tahmine göre de 2017'nin ikinci yarısında enflasyon, yani emeklilerin zam oranı yüzde 4.52 olarak gerçekleşecek. Emekliler Ocak ayı içerisinde hem zam oranlarını öğrenecek hem de yeni maaşlarını ceplerine koyacak.

MEMURUN ARTIŞI YÜKSELEBİLİR

MEMURLARIN ve memur emeklilerinin Ocak zammı ise yüzde 4 olacak. Ancak enflasyon farkı ile bu oranın artma ihtimali var. Eğer 2017'nin ikinci yarısındaki enflasyon yüzde 4'ü aşarsa, aşan kısım yüzde 4'lük zam oranına eklenecek. Eğer beklenti anketindeki gibi 2017'nin ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 4.52 çıkarsa, memurlar ve memur emeklilerinin Ocak zammı yükselmiş olacak.
.
Kaynak : Takvim Gazetesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat