4B'Lİ, 4C'Lİ, TAŞERON, ÜNİVERSİTELİ İŞÇİ, EMEKLİ BU TOPLANTIYI BEKLİYOR

Ekonomi 27 Kasım 2017 12:39
Videoyu Aç 4B'Lİ, 4C'Lİ, TAŞERON, ÜNİVERSİTELİ İŞÇİ, EMEKLİ BU TOPLANTIYI BEKLİYOR
A
a

Bu Habere dikkat: Milyonların gözü bu toplantıda!...

Önümüzdeki hafta Kamu Personel Danışma Kurulu, toplu sözleşmede imzalanmayan kadro talepleri gündemiyle toplanıyor. Bilindiği gibi geçtiğimiz Ağustos ayında dördüncü dönem toplu sözleşme görüşmeleri yapılmış ve 3 milyondan fazla memur ile 2 milyona yakın memur emeklisinin alacağı 4 ayrı zam oranı belirlenmiş, bazı sosyal ve mali haklar da imza altına alınmıştı. Bu toplu sözleşme görüşmelerine sendikalar birçok taleple geldi, bu konular da görüşülmüş ancak çözümleri sonraya bırakılmıştı.

İŞTE KURULDA KONUŞULACAK KONULAR
Bunların içinde en önemlileri kamuda çeşitli statülerde çalışan görevlilerin kadro taleplerini oluşturuyordu. 28 Kasım'da toplanacak olan Kamu Personel Danışma Kurulu (KPDK) işte bu taleplerden oluşan gündemle toplanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu başkanlığında, bakanlığın Reşat Moralı Salonu'nda yapılacak toplantıya, Memur- Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK yöneticilerinin yanı sıra hizmet kollarında yetkili sendikaların genel başkanları da katılacak. İşte kurulda konuşulacak konular:

KAMUDA ÇALIŞAN 4B VE 4C'LİLER
Kamuda sözleşmeli olarak çalışan 4B'liler 4A dediğimiz kadrolu memurların elde ettiği haklara kavuşmak istiyor. Özellikle çakılı kadrolar, aile birliğini bozuyor. Tayin ve terfi imkanı bekleniyor. Bu konuda bir çalışma da zaten yürütülüyor.

Kamuda özelleştirme sonucu görevlendirilen 4C'liler de kadro imkanı getirilmesini bekliyor. Çeşitli mali ve sosyal haklar verilen 4C'lilerin şimdi talebi kadrolu olmak. Bu konuda da uzun süredir bir çalışma zaten yürütülüyordu.

MEMUR KADROSU İSTEYEN ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞÇİLER
Üniversite mezunu olup memur işi yapmalarına rağmen işçi kadrosunda çalıştırılan üniversiteli işçiler de yaptıkları işe uygun olarak memur kadrolarına atanmak istiyor.

Taşeron çalışanların kadroya geçirilmesi konusunda hazırlanan ve Başbakan Binali Yıldırım'a sunulan Maliye Bakanlığı'nın ve Çalışma Bakanlığı'nın iki ayrı taslağını bu köşeden tüm detaylarıyla yazmıştık. KPDK'da bu konudaki çalışmalarla ilgili görüş alışverişi yapılması da bekleniyor. Bu taslakların şimdi birleştirilmesi bekleniyor.

 

DİĞER İSTEKLER

Toplu Sözleşme masasına gelen; dini milli bayramlarda ikramiye verilmesi konusunun da bu toplantıda konuşulması bekleniyor. 1980 darbesi sonrası cuntacıların hazırladığı kılık kıyafet yönetmeliğinin değiştirilmesi de talepler arasında. Bu konuda daha önce hazırlanan taslak Başbakanlığa sunulmuştu. Bu taslağın detaylarını sizinle paylaşmıştım. Darbenin son kalıntısı bu yönetmeliğin de değiştirilmesi bekleniyor.

Faruk Erdem / Yeni Asır

.
 
Kaynak : Yeni Asır
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat